اینستاگرام فدراسیون هندبال
تویتر فدراسیون هندبال   سایت قدیم فدراسیون هندبال
دوره ای
 • تيم
 • بازی
 • امتياز
 • نیروی زمینی شهید شاملی کازرون
 • 4
 • 8
 • فولاد سپاهان اصفهان
 • 4
 • 8
 • ذوب آهن اصفهان
 • 4
 • 6
 • زغال سنگ طبس
 • 4
 • 4
 • نفت و گاز گچساران
 • 4
 • 4
 • سپاهان نوین
 • 4
 • 3
 • رعد پدافند آمل
 • 4
 • 3
 • مس کرمان
 • 3
 • 2
 • ستارگان دشتستان
 • 3
 • 0
 • پاس ناجا قم
 • 4
 • 0
تاريخ:بيست و هشتم آذر 1394 ساعت 12:31   |   کد : 5169
کنفرانس مطبوعاتی عرفان اسماعیلاکیچ برگزار شد

کنفرانس مطبوعاتی عرفان اسماعیلاکیچ برگزار شد

سرمربی تیم ملی هندبال ایران در نشست خبری به همه موضوعات و حواشی مربوط به تیم ملی پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون هندبال ، عرفان اسماعیلاگیچ در نشست خبری صبح امروز (شنبه) خود در فدراسیون هندبال اظهار داشت: الآن بهترین زمان است که در مورد تیم هندبال ایران بحث و گفت‌وگو کنیم. تنها راهی که در مورد تیم ملی اطلاعات داشته باشید، سوال مستقیم از سرمربی است. در این 4 ماه که در ایران هستم، هدف فدراسیون و نحوه کار من گفته شده است. یکی از اهداف فدراسیون جوانگرایی است و فرصت دادن به بازیکنان جوان و قابل قبول. آنچه که نشان می‌دهد در راه درست هستیم، نتایجی است که گرفته‌ایم. جوانگرایی و نتیجه گرفتن در کنار هم بسیار سخت است.

وی افزود: از تمام تلاش‌ها و امکانات فدراسیون تشکر می‌کنم. ما تا حدودی به اهداف خود رسیده‌ایم. تمام تلاش من این بوده که رسیدن به اهداف را به فدراسیون تضمین بدهم. یکی از مشکلات این بود که بازیکنان جوانی را برای تیم پیدا کنم که البته بسیار سخت بود ولی توانستم چند بازیکن را پیدا کنم ولی هنوز بازیکنان دلخواهم جمع نشده‌اند و به دنبال بازیکن هستم.

سرمربی تیم ملی هندبال ایران ادامه داد: برای استعدادیابی زمان لازم است و من از دل بازی‌ها می‌توانم بازیکن پیدا کنم. روز اول به بازیکنان گفتم نیامده‌ا‌م که طرز فکر شما را عوض کنم. اولین کارم این بود که عادت‌های حرفه‌ای را به بازیکنان تعلیم بدهم تا در تیم ملی حرفه‌ای باشند.

اسماعیلاجیچ تأکید کرد: عادت دادن بازیکنانی که حرفه‌ای‌گری را بلد نیستند، بسیار سخت است. رسیدن به تیم ملی نباید برای آنها مسیر باشد بلکه باید به عنوان هدف به آن نگاه کنند. ایجاد این انگیزه، کیفیت تیم ملی را بالاتر خواهد برد.

وی گفت: وقتی بازیکنی نماینده کشورش است، متحمل یک فشار روحی می‌شود و به خاطر اینکه کیفیت تیم بالا برود، باید تمرینات فشرده انجام داد. در مدت کوتاه این امر محقق نمی‌شود و به زمان نیاز است. برای کار با کیفیت، باید کار با تیم ملی ادامه‌دار باشد. یک شبه نمی‌توان نتیجه گرفت و باید کار کرد. برای رسیدن به اهداف، زمان لازم است. نتایجی که ما در این 5 ماه گرفتیم، نشان می‌دهد در مسیر درستی هستیم.

عرفان اسماعیلاجیچ در ادمه اظهار داشت: در این 150 روز 81 روز کاری داشتیم. جز تیم ملی قطر، تیمی چنین برنامه‌ای نداشته است. نحوه کار در ایران با نحوه کار در اروپا متفاوت است. تنها راهی که می‌توان نتیجه گرفت و کیفیت تیم ملی را بالا برد، تمرینات و مسابقات زیاد است. از فدراسیون بابت امکانات سپاسگزارم. اگر این مسابقات نبود در بازی‌های انتخابی المپیک 2016 نتیجه نمی‌گرفتیم.

سرمربی تیم ملی در خصوص رزومه خود نیز گفت: آن قدر طولانی است که وقت ندارم در مورد آن صحبت کنم. با تیم بانوان لکوموتیو کرواسی قهرمان کرواسی شدم. در لیگ اروپا هم با این تیم تجربه خوبی داشتیم. اولین قرارداد حرفه‌ای‌ام را در سن 18 سالگی نوشتم. اولین دستمزد من در 18 سالگی بود. 20 سال بازیکن حرفه‌ای بودم. 15 سال در تیم‌های باشگاهی و ملی مربی بودم. من مسیر را از پایین تا بالا رفته‌ام و این مسیر را بلدم. نحوه رسیدن به این سطح را می‌دانم. از نظر کیفیت در هندبال یکی از بهترین‌ها هستم. کسی نمی‌تواند چیز جدیدی بگوید که من تاکنون در هندبال نشنیده باشم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص خط خوردن مسائلی و رجبی و کیانی گفت: من در این پنج ماه همچنان به دنبال بازیکن هستم. هر بازیکن برای خودش مسئله‌ای جدا دارد. هر بازیکنی که انتخاب می‌کنم نکات مثبت و منفی او را می‌دانم. برای اینکه یک بازیکن وارد تیمی شود و در سطح بالا باشد شرط و شروطی دارد. برخی از بازیکنان راحت با تیم هماهنگ می‌شوند اما برای برخی این که برای‌شان سخت است. اینها کیفیت‌های بین المللی برای هر بازیکن در سطح ملی است. هر بازیکن در هر مرحله که وارد تیم ملی می‌شود همیشه زیر ذره‌بین من است، حتی بازیکنانی که خارج از تیم هستند.  برخی حواشی هست که من در آن دحالت ندارم و روی بازیکنان اثر دارد. هر تغییر روی زندگی باعث می‌شود بازیکن تمرکزش را از دست بدهد.

اسماعیلاجیچ در ادامه افزود: میلاد مسائلی در چند ماه گذشته، صاحب فرزند شده، باشگاه ندارد ولی خود را نشان داده و به کیفیت گذشته برگشته است. برای همین در دوحه در سمت راست از این بازیکن استفاده کردم و به او اعتماد داشتم. او بعد از قطر از نظر روحی و فیزیکی تحت فشار بود برای همین گفتم مدتی از تیم کنار باشد تا به کیفیت خود برگردد به علاوه اجازه می‌دهم که بازیکنان جدید مانند امید سه‌کناری و عارف طایی در تیم باشند. آنها مصدوم بودند و حالا می‌توانم کیفیت آنها را بالا ببرم. برای بازی‌های آسیایی باید کیفیت بازیکنان آن‌قدر بالا باشد که این مسیر ادامه داشته باشد.

وی گفت: کیانی و رجبی باز هم در تیم ملی هستند ولی باید تلاش کنند که خود را نشان دهند و به کیفیت قبل برگردند. این دو بازیکن (رجبی و کیانی) به خاطر مصدومیت نمی‌توانستند تمرینات خوبی داشته باشند و به زمان نیاز دارند تا برای تیم ملی در سلامت کافی باشند.

سرمربی تیم ملی هندبال ایران گفت: باید تیم را به کیفیت بهتری برسانیم. از همان روز اول باید به بازیکنان می‌گفتم که فقط بازیکن هستند نه سرمربی و مربی. آنها باید در زمین صد درصد بازی خود را به نمایش بگذارند. دلم نمی‌خواهد خبرنگاران کاری کنند که بازیکن بگوید چرا در تیم ملی نیست؟ همه بازیکنان باید انتقاد پذیر باشند و فکر نکنند بهتر از آنها نیست. وقتی از بازیکنی می پرسید چرا بازی نمی‌کنی، باعث فشار روحی می‌شود. شما هر چه مربوط به تیم ملی است را باید فقط از من بپرسید. مسئولیت پاسخگویی با بازیکن نیست. بدترین چیز این است که اطلاعات نیمه و یا غلط منتقل شود.

عرفان اسماعیلاجیچ در ادامه در خصوص اینکه کاپیتان تیم ملی به عنوان نزدیک‌ترین فرد به سرمربی علت خط خوردن خود را نمی‌داند، گفت: این تصمیم را بعد از بازی‌های انتخابی گرفتیم. این ارتباط کاپیتان و سرمربی در 60 دقیقه در زمین است.

وی در خصوص اینکه آیا از نظر شما دنیل کومایش‌نژاد و برادران استکی هم حرفه‌ای نیستند، گفت: دنیل فرق می‌کند. او در سوئد زندگی می‌کند و در آنجا هندبال قدرتمندی بازی می‌شود. دنیل حرفه‌ای واقعی است. برادران استکی ابتدا کمی برایشان سخت است اما این مسیر را یاد می‌گیرند و به دنیل خواهند رسید. آنها کمی زمان لازم دارند. علاقه دارم به بازیکنان جوان مسیر حرفه‌ای را طوری یاد بدهم که در آینده سریع‌تر منطبق شوند. بازیکن باید بداند تنها با بازی عالی خود حرفه‌ای خواهد شد. همه شرایط برای حرفه‌ای شدن را می‌دانم که البته بسیار سخت است. برای همین درصد بازیکنان حرفه‌ای بسیار کمتر هستند.

سرمربی تیم ملی در خصوص اینکه با جوانان قهرمان خواهیم شد، گفت: شما ضمانت می‌دهید که با تیم قبلی قهرمان شویم؟ اینها خط نخورده‌اند و تنها در بازی نیستند. این بازیکنان جزو لیست 28 نفره بحرین هستند ولی چون آمادگی لازم را ندارند به آنها وقت دادم. سجاد ندری 10 ماه غایب بود و وقتی دیدم می‌توانم از او استفاده کنم به تیم ملی دعوتش کردم. تیم ملی برای همه است. سجاد ندری را در لهستان تست می‌کنیم تا ببینم  آیا می‌تواند به تیم ملی بازگردد تا نه.

عرفان در خصوص اینکه سه‌کناری مصدوم بوده و 7 ماه است که تیم ندارد، گفت: پزشکان گفته‌اند به شرایط عادی برگشته است. من می‌خواهم این شانس را به او بدهم که به تیم ملی بازگردد. امید سه کناری 10 ماه پیش با کیفیت در تیم ملی بازی کرده است. من 2 بازیکن راست احتیاج دارم که میلاد مسائلی یکی از آن دو نفر است، البته باید برای او دنبال جایگزین باشم. پس اگر به امید شانس ندهم، چه زمانی باید این کار را انجام دهم؟ باید به بازیکنانی که علاقمند هستند شانس بدهم. من 5 ماه پیش برای دفاع حتی 3 بازیکن هم نداشتم برای اینکه این مشکل پیش نیاید برای هر پست دنبال جایگزین و بازیکن ذخیره هستم. بیجاری، موسوی و رجبی 3 بازیکنی هستند که 10 ماه هم کنار هم نبودند. به همین منظور افشین صادقی و صمصامی را به تیم آوردم. اگر فردا میلاد نباشد چه باید بکنم؟ باید به دنبال جایگزین و ذخیره باشم.

وی در خصوص اینکه در اردوی اسلوونی 4 روز قهر کرده است، گفت: اگر اطلاعات دقیقی می‌خواهید، از من بپرسید. این اطلاعات درست نیست. کسی هم که این اطلاعات را داده حتما دشمن هندبال و فدراسیون است. اگر قهر کنم برای همیشه قهر می‌کنم نه چند روز!

سرمربی تیم ملی هندبال در خصوص اینکه مسائلی عملکرد خوبی داشته اما در اردوی لهستان حضور نخواهد داشت، گفت: شما شک دارید. اگر آمار مسائلی را دارید، چرا آمار رجبی را ندارید؟ چرا نمی‌پرسید مسائلی چگونه در 6 بازی فیکس تیم ملی شد؟ اگر از میلاد راضی نبودم، اجازه نمی‌دادم 60 دقیقه در تیم ملی باشد. اگر همه شما مثل من فکر می‌کردید، مربی می‌شدید. شما باید بدانید که تنها افکار من برای تیم مهم است در غیر این صورت هر کسی می‌تواند سرمربی باشد. من یک سال آینده بازیکن را می‌بینم. وقتی سرمربی هستم باید از طریق کار، بازیکن آینده‌ساز را به تیم ملی اضافه کنم.

وی در خصوص تنش بین سرمربی و بازیکنان در اردوهای تیم ملی و اینکه آیا با این شرایط امیدی به تمدید قرارداد با فدراسیون دارد، گفت: هر بازیکن اسم دارد! وقتی که تیم ببازد، می‌گویند مقصر مربی است. من دنبال بازیکنی هستم که اگر بد بازی کرد، بگوید که خودم مقصر هستم نه اینکه مربی بد بود. وقتی بازیکنی صد درصد افکارش در تیم باشد، هیچ‌گاه این افکار پلید را در ذهنش ایجاد نمی‌کند. من می‌توانم انتقال تاکتیک داشته باشم. در این 5 ماه به جز تاکتیک در مورد چیز دیگری کار نکردیم. خیلی از بازیکنان و خبرنگاران موضوع را نمی‌دانند. برای اینکه تاکتیک را بدانید اول باید هندبال را بشناسید. خیلی‌ها بازیکنانی که در دفاع هستند را نمی‌بینند و این بی‌انصافی است. فقط از دفاع خوب به نتیجه خوب می‌رسیم. من با هیچ بازیکنی تنش نداشتم. اگر بازیکن در قبال انتقال اطلاعات احساس منفی دارد و آن را انتقاد می‌داند، دلیل بر تنش نیست. یک بازیکن می‌تواند تاکتیک را بپذیرد و یک بازیکن هم نمی‌تواند تاکتیک‌پذیر باشد. بازیکنی که تاکتیک‌پذیر نباشد، نمی‌تواند در تیم ملی باشد. تا فروردین قرارداد دارم و بعد از آن باید ببینم چه اتفاقی می‌افتد.

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود دنیل نمی‌خواهد برای تیم ملی بازی کند و از کادر فنی راضی نیست، گفت: اصلا مهم نیست. آیا من همیشه باید مراقب باشم که 30 بازیکن از من راضی باشند؟ بازیکن برای تیم ملی کشورش بازی می‌کند و من بازیکنی می‌خواهم که برای کشورش بجنگد. همه بازیکنان دوست دارند 60 دقیقه را بازی کنند ولی من باید از 15 بازیکن برای تیم در 6 پست استفاده کنم.

اسماعیلاجیچ در خصوص عملکرد تیم ملی در نیمه دوم بازی با قطر گفت: خیلی مشکل است تیمی را آماده کنیم که بازیکنش باید 110 درصد آماده باشد و از مرز عالی خود عبور کند. هر بازیکن در هر قسمت از بازی باید خوب عمل کند. وقتی بازیکن فرصت را از دست دهد باید شما به عنوان سرمربی بهترین بازیکن را وارد میدان کند.

وی افزود: جمعه‌پور در لیست تیم ملی حضور دارد. وی در پستی بازی می‌کند که بازیکن دارم. او از نظر دفاع خوب است ولی از نظر حمله خوب نیست و باید روی این بازیکن کار کنم. در مورد سیاوشی هم باید بگویم که در لیست من است.

سرمربی تیم ملی در خصوص کسب سهمیه المپیک گفت: اولین مرحله برای من بازی‌های آسیایی است و بعد از آن در خصوص انتخابی المپیک صحبت می‌کنم. هر مسابقه اطلاعات جدیدی را به ما خواهد داد.

وی در مورد اردوهای تیم ملی و اینکه آیا این اردوها کافی خواهد بود، گفت: ما وقت زیادی نداریم. بازی‌های تدارکاتی تیم ملی باید انجام شود. دوست داشتم 15 روز زودتر این اردوها انجام می‌شد. باشگاه‌ها باید بازیکن ساز باشند و هر روز از بازیکنان استفاده کنند و تمرین داشته باشند. اگر بازیکنان در باشگاه‌ها تمرین نکنند به نتیجه نمی‌رسیم.

اسماعیلاجیچ درباره برنامه‌های بدنسازی تیم ملی گفت: باشگاه‌ها از نظر جسمانی روی بازیکن کار می‌کنند. من در این مدت راه را نشان دادم و آنها باید از باشگاه بخواهند که این راه را ادامه دهند. ما با تمریناتی که داشتیم و فیلم‌هایی که دیدیم اطلاعات را به بازیکنان منتقل کردیم و بازیکنان هم باید آن را از باشگاه‌ها بخواهند.

او در خصوص سطح فنی لیگ برتر گفت: لیگ باید قوی‌تر باشد و برای اینکه تیم‌ها از نظر کیفی رشد کنند باید از نظر مالی حمایت شوند. حرفه‌ای‌گری بدون حمایت مالی ایجاد نمی‌شود. اگر می‌خواهیم ایران قهرمان آسیا باشد باید کیفیت بازی‌ها را بالا برد. اگر امکانات نبود و 80 روز کنار بازیکنان نبودیم این نتایج رقم نمی‌خورد. یک باشگاه هم باید همین گونه کار کند. برای پیشرفت تیم ملی باید باشگاه‌ها از نظر امکانات و مالی قوی باشند. شرایط مالی باشگاه‌ها باید طوری باشد که کار با کیفیت انجام دهند.

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه در قطر ارتباط خوبی با بازیکنان نداشته و در رستوران با بازیکنان صحبت نمی‌کرده، گفت: من 40 بازیکن دارم. حالا ممکن است 5 نفر از رفتار من ناراضی باشند. من رابطه خوبی با بازیکنان ایران دارم. تیم ملی بسیار بزرگ است و وقتی 40 نفر با هم مسافرت می‌کنند ممکن است مشکلاتی ایجاد شود اما با کار مداوم مطمئنا این مشکلات حل خواهد شد.

وی در پایان گفت: میلاد مسائلی در لیست بحرین قرار دارد و برای کمپ آلمان و لهستان او را نیاز ندارم. همه بازیکنانی که نام برده شد در بحرین هستند به جز آنهایی که مصدوم هستند. اصلاً مسائل انضباطی مطرح نیست و در حال آنالیز 30 بازیکن هستم. در هیچ ورزشی این ضمانت نیست که یک بازیکن حتماً در تیم ملی باشد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

نهادها
سازمان‌های هندبال
 
حامیان مالی
وزارت ورزش و جوانان    فدراسیون بین المللی هندبال     با ارسال عدد 5 به 3064 به
سامانه هواداری فدراسیون هندبال بپیوندید.
کمیته ملی المپیک ایران     فدراسیون هندبال آسیا      
  آکادمی ملی المپیک     فدراسیون هندبال اروپا      
  کمیته ملی پارالمپیک