اینستاگرام فدراسیون هندبال
تویتر فدراسیون هندبال   سایت قدیم فدراسیون هندبال
ریاحی: طرح هندبال 5 نفره با استقبال خوب هیات ها مواجه شد
 
تاريخ : نوزدهم تير 1400 ساعت 16:00   کد : 531201
IRIHF:
رئیس کمیته همگانی فدراسیون هندبال از ارائه طرح هندبال 5 نفره بعنوان یک طرح بومی به کنفدراسیون هندبال آسیا خبر داد.
رئیس کمیته همگانی فدراسیون هندبال با اشاره به برگزاری موفق نخستین دوره مسابقات هندبال 5 نفره رده سنی نوجوانان در دو گروه «الف» و «ب» گفت: فدراسیون هندبال در راستای توسعه ورزش هندبال در بخش همگانی طرح های متعدد و نوینی ارائه کرده که یکی از این طرح ها هندبال 5 نفره با یک دروازه است.
اکبر ریاحی افزود: با تدوین و ارائه این طرح همراه با فیلم آموزشی به استان های سراسر کشور، با استقبال بسیار خوب تمام هیات های استانی هندبال مواجه شدیم.
وی درباره هدف از اجرای طره هندبال 5 نفره نیز بیان کرد: بسیاری از خانواده ها گمان می کنند که هندبال ورزشی پر برخورد، جنجالی و آسیب زننده است در حالی این گونه نیست بنابراین با اجرای هندبال 5 نفره در فضای باز همچون بوستان و خیابان ها می توان این پیش داوری اشتباه را اصلاح کرد تا خانواده ها از نزدیک در جریان این ورزش مفرح و زیبا قرار گیرند. 
ریاحی با بیان اینکه طرح هندبال 5 نفره در وزارت ورزش مطرح شده و تقویم سالیانه دارد، گفت: این رشته در اروپا انجام می شود و بسیار هم مورد استقبال قرار می گیرد. ایده این رشته را نیز از اروپا گرفتیم اما قوانین آن را بومی کردیم و این قوانین را با همکاری کمیته داوران، تطبیق دادیم و آیین نامه ای نیز برای آن ارائه دادیم. 
وی با اشاره به برگزاری نخستین دوره این مسابقات در اراک و پاسارگاد اظهار داشت: 27 تیم از سراسر کشور برای حضور در این مسابقات اعلام آمادگی کردند که بخاطر شیوع کرونا تنها 22 تیم یعنی 14 تیم در اراک و 8 تیم در پاسارگاد فارس مجاز به شرکت شدند. 
رئیس کمیته همگانی فدراسیون ادامه داد: دکتر پاکدل اعلام کرده مرحله نهایی این مسابقات بین تیم های برتر دو گروه الف و ب نیز اجرا شود تا طرح آن به عنوان یک طرح بومی ایرانی در اجلاس هندبال آسیا ارائه شود. 
ریاحی با بیان اینکه آئین نامه مسابقات بانوان نیز در حال آماده شدن است و تاکنون 10 استان تقاضا کرده اند که این مسابقات برای بانوان هم برگزار شود، افزود: قصد داریم اواخر بهمن ماه سال جاری این مسابقات را برای پیشکسوتان البته در زمین مینی هندبال با دو دروازه برگزار کنیم.
 گفتنی است اولین دوره مسابقات هندبال ۵ نفره رده سنی نوجوانان توسط کمیته همگانی فدراسیون هندبال با همکاری هیات هندبال استان فارس(گروه الف) و استان اراک (گروه ب) از ۱۶ تیرماه آغاز شد و روز گذشته، 18 تیر، با انجام دیدارهای نهایی و رده بندی به پایان رسید.
 

نهادها
سازمان‌های هندبال
 
حامیان مالی
وزارت ورزش و جوانان    فدراسیون بین المللی هندبال     با ارسال عدد 5 به 3064 به
سامانه هواداری فدراسیون هندبال بپیوندید.
کمیته ملی المپیک ایران     فدراسیون هندبال آسیا      
  آکادمی ملی المپیک     فدراسیون هندبال اروپا      
  کمیته ملی پارالمپیک